SLF10165T-4R7N4R7-3PF
Manufacturer:
TDK Corporation
Mfr.Part #:
SLF10165T-4R7N4R7-3PF
Datasheet:
Description:
Fixed Inductors SMD SMD/SMT 4.7 µH 30 % 4.7 A 11.7 mΩ
ParameterValue
Tolerance30 %
Height - Seated (Max)6.8 mm
Length10.1 mm
Width10.1 mm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature105 °C
Min Operating Temperature-40 °C
Resistance15.2 mΩ
Composition(Kit Type)Wirewound
Height7 mm
PackagingReel
Depth10.4 mm
Lead FreeLead Free
RoHSCompliant
Current Rating4.7 A
DC Resistance (DCR)11.7 mΩ
Test Frequency100 kHz
Military StandardNot
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 year ago)
ShieldingShielded
Inductance4.7 µH
Core MaterialFerrite
inductance tolerance30 %
Max DC Current4.7 A
Saturation Current6.1 A